Πάνος Τραχανιάς

• On 19 Δεκεμβρίου 2016
  • Comments
  •

Ο Πάνος Τραχανιάς είναι καθηγητής στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης και στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ/FORTH). Στο παρελθόν κατείχε ερευνητική θέση στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στο Πανεπιστήμιο του Τορόντο, στον Καναδά, και επίσης διετέλεσε σύμβουλος στην SPAR Aerospace Ltd., στο Τορόντο. Αυτή τη στιγμή είναι επικεφαλής στο Εργαστήριο Υπολογιστικής Όρασης και Ρομποτικής του ΙΤΕ, όπου επιβλέπει και ασχολείται ενεργά με την έρευνα και με χρηματοδοτούμενα έργα πάνω σε γνωσιακά συστήματα και ευφυή αυτόνομα ρομπότ. Έχει δημοσιεύσει πληθώρα επιστημονικών άρθρων στους τομείς της οπτικής αντίληψης, ευφυών ρομπότ, αλληλεπίδρασης ανθρώπου­ρομπότ και γνωσιακή ρομποτική, και έχει έντονη παρουσία στα διεθνή συνέδρια στις παραπάνω περιοχές.